Julen är här! (snart) Det här händer i Bagis

Det är i skrivande stund första advent… åtta grader varmt, fåglarna kvittrar, och julgranen står sedan ett par veckor på Lagaplan. Caffe Cannella och Sherlock Holmes Inn har sedan en vecka tillbaka julpyntat och föreningar och företag i Bagis med omnejd rustar för jul. En del av dessa julevenemang äger rum redan veckan som kommer. Så det är väl lika bra för Bagisbloggen att hälla lite konstsnö över tangentbordet och bjuda på en radda juliga evenemangstips.

1. Hantverksföreningen Knuts årliga julmarknad

Välkommen till  Hantverksföreningen Knut´s årliga Julmarknad
på Fogdevägen 92 i Bagarmossen.
Vi öppnar vår verkstad 3-4 december kl.12-16
Textiltryck, Väv, Keramik och Café med smarriga bakverk.
Välkomna!

2. Kyrkans jullunch 6 december kl 12.00
Tisdagen den 6 december arrangerar Bagarmossens kyrka jullunch. För att vara med köper du en lunchbiljett för 70 kronor i kaféet. Endast förköp. Först till kvarn.

 3. Julmarknad på Bagarmossens torg, lördagen den 10 december kl 11-14
arr: klass 2B Brotorpsskolan

Försäljning av hembakta kakor, bullar, godis och mycket mer.
Varm glögg och pepparkakor, lotteri.
Julklappsbord kommer också att finnas där man kan fynda rena, hela begagnade julklappar.
Kanske delas även kramar av små tomtar ut.

Varmt välkomna!

4. Alternativ julmarknad på Bagarmossens torg, lördag 17 december 12-15
arr: Vänsterpartiet 

Du som älskar Bagis – kom och var med på en härlig alternativ julmarknad!
Vänsterpartiet i Hammarby-Skarpnäck bjuder på en spännande, alternativ och garanterat överraskande julmarknad som det kommer spraka och gnistra om.
Det blir fackeltåg, rimstuga, hipp loppis, miljöhörna där du kan få tips på alternativt julfirande eller klimatsmarta julklappar, sköna jultal av spännande kända vänsterprofiler och andra heta debattörer, tindrande barn som sjunger julsånger, poetryslam, feministhörna med coola julbudskap och spännande diskussioner om tomten ur ett genusperspektiv och hur det kommer sig att julen inte är så jämställd och fin för alla, performance, konstinstallationer, dignande freeshop, kaffe och pepparkakor och självklart kommer mormor åka runt i sin rullstol och prata om hur de äldre kan få en finare jul i Bagarmossen med vänsterpolitik…ja, du vill inte missa den här julmarknaden helt enkelt. Under marknaden kommer vi att samla in pengar till förmån för Fristadsfonden (fonden för papperslösa i Sverige) och vi kommer uppmana alla som deltar att skänka en slant – det är julens sanna budskap. Här kan du läsa mer om Fristadsfonden och deras viktiga arbete: http://www.vansterpartiet.se/index.php?option=com_content&view=article&id=1121)

Bland de som tackat ja till att medverka finns: Josefin Brink och Ekokören. Många spännande personer har visat intresse för att medverka och vi fyller på vart efter man tackar ja.

Vill du vara med och fixa något, hjälpa till, ge prylar till freeshoppen, sälja på loppisen eller låna ut ett bra PA-system eller om du har glödheta alternativa julmarknadstips – vi vill ha!

P.S. Vi uppdaterar listan eftersom, lägger till namn på talare, artister och de som vill vara med D.S

Arrangör och initiativtagare är Vänsterpartiet i Hammarby-Skarpnäck

Mer info: Facebookeventsidan >>

Fler tips…?
Har du fler tips på julmarknader mm? Hör av dig till Bagisbloggen!  

 

Anders

Grundare av Bagisbloggen. Är relativt ny bagarmossenbo (flyttade hit sommaren 2007), men är numera rejält rotad.

Du gillar kanske också...