Hallå alla kreativa Bagisbor – sök kulturbidrag!

Kulturen i SkarpnäckBagisbloggens uppmaning att tipsa om kreativa människor i Bagarmossen har faktiskt hittills lett till ett antal nomineringar. Men vi vill givetvis gärna ha in fler. Och så vill vi gärna att fler blir kreativa och utnyttjar sin kreativa potential. Vem vet, kanske din idé eller ditt projekt till och med är värt ett kulturbidrag från kommunen?

Här lite information saxad från Kulturen i Skarpnäcks hemsida:

Från Kulturförvaltningen kan du söka följande bidrag. Alla har sista ansökningsdag den 15 november så det är bra att börja med projektansökningarna redan nu!

Jalla bidrag
Bidraget riktar sig till projekt med mångkulturell inriktning, en mångkulturell publik, projekt i förorten, projekt med initiativ av unga människor, projekt riktade till unga människor samt projekt som till form och innehåll är nyskapande.

Projektstöd
Bidraget riktar sig till Integrationsfrämjande projekt, professionell kulturverksamhet samt projekt som stärker de nationella minoriteterna.

Ateljéstöd
Kulturförvaltningen ger ateljéstöd till omkring 650 yrkesutövande konstnärer och konsthantverkare i Stockholm. Syftet med stödet är att förbättra konstnärernas arbetsvillkor och göra Stockholm till en rik kulturstad. Ateljéstödet är ett engångsbelopp på 12 000 kr per år och beviljas för en treårsperiod.

Stipendier
Du kan även söka kulturförvaltningens Kulturstipendium samt Ateljéstipendium.

Läs mer om Kulturförvaltningens bidrag på www.kultur.stockholm.se
Gå in på fliken stöd och stipendier högst upp på sidan.

Lycka Till!

Anders

Grundare av Bagisbloggen. Är relativt ny bagarmossenbo (flyttade hit sommaren 2007), men är numera rejält rotad.