Se upp för tvåhjulingar på lördag

Cykeltävling lördag 19 september, Hammarby Hill XC, förkunnar skylten, och uppmanar till försiktighet.
Det bästa med att bo i Bagis tycker jag är närheten till Nackareservatet. I mitt fall kunde avståndet inte bli mycket mindre, det tar mig ganska exakt två minuter att promenera dit. Vilket jag gör, titt som tätt.
Men just precis nu på lördag kanske jag låter bli. Då är det nämligen cykeltävling i skogen, vilket anslag i reservatet upplyser om.
Ungefär 200 cyklister kommer att röra sig i området mellan 11 och 15.
Så se upp för tvåhjulingar på lördag. Inget stoppar dem, inte ens reservatets – tandlösa – cyklingsförbud.
Var det här intressant/kul eller liknande? Vill du ha mer? Läs:
Bagiskartan visar upp sig på lördag




Via Bloglovin
En fin tilflyktsort är då istället Peters park i Björkhagen, som firar 60 år samma dag. Peters park är vad varenda människa i närheten kallar stället, trots att staden envisas med att skriva Parkleken Skyfallet. Och vem är då Peter? Jo, han har jobbat i parken sedan urminnestider och sett nedläggningshoten komma och gå. Att i samband med 60-årsfirandet döpa om parkleken till ”Peters park” vore en hedersgest från staden till en av sina många galanta medarbetare.
http://www.stockholm.se/-/Nyheter/Kultur–Fritid/Skyfallet-firar-60-ar/
Intressant. Är det verkligen cyklingsförbud i Nackareservatet?
Anders: Ja, fast det har man svårt att tro när man vistas där. Jag brukar själv cykla ibland. Men på skyltarna som leder in står det något i stil med: här rör vi oss till fots. Och att cyklar är förbjudna…
Indianparken: Bra tips, jag ska dit imorgon!
Cykelförbud? Självklart ska man få cykla i Nackareservatet. Stockholms stad är lite svajig med sin linje, i deras cykelkartor finns vägarna genom reservatet inlagda, men på skyltar vi reservatet står det som sagt ”här rör vi oss till fots”. Om staden skulle försöka införa ett förbud, så kan man verkligen ifrågasätta ifall Stockholm har någon ambition att vara en cykelvänlig stad.
Jag var för övrigt med å loppet i lördags, det var väldigt kul:-)
Cykla är en sak, självklart ska man få göra det på ALLA stigar i hela skogen.
Träna med sin cykel- dvs sitta nedåtböjd utan att se sig om, använda broms eller ta hänsyn till andra..borde man ägna sig åt inomhus i velodromer.
Det är inte kul att vara rädd även på vackra skogsstigar, varken för cyklister i blanka byxor eller lösa hundar.
Elin, det är inte cykelförbud i Nackareservatet. Det är inte tillåtet att cykla på annat än anlagda vägar och stigar, enligt de nyuppsatta anslagen, vilket är något annat än ett cykelförbud. Jag måste erkänna att jag har svårt att förstå detta cykelhat?! Hur kan du propagera för ett cykelförbud? De flesta som cyklar i Nackareservatet pendlar till jobbet, vilket borde uppmuntras snarare än något annat. De som cyklar för motion eller för nöjes skull borde också uppmuntras, gillar man att vara i naturen kommer man automatiskt att värna om den.
Kan inte svara för Elin, men jag tror hon snarare reagerade på att det cyklas på stigar än på cykelvägar. En del vägar genom Nackareservatet är ju onekligen just cykelvägar, exempelvis den till Älta.
Själv har jag inget emot cyklar, men tycker det är sådär med terrängkörning om det innebär att skogen faktiskt skadas. Men det är egentligen inte värre än att rida med häst.
Frågan om cykelförbud i Nackareservatet verkar engagera. Läste i senaste Mitt-i-tidningen en insändare från en Kjell Fredriksson som understryker just cykelförbudet.
Kanske dags att utreda vad som egentligen gäller…
Tidningen Mitt i Söderort har ju ofta väldigt förnuftiga insändarskribenter… Vi som gillar att cykla på de många vältrampade stigarna i Nackareservatet har onekligen hamnat i ett lurigt litet dilemma. På ena sidan möter vi fördomar om att cyklar gör samma åverkan på stigarna som hästar (en cykel rullar fram på mjuka däck och väger runt 12 kg, en häst har hovar av metall och väger 400-600 kg). På andra sidan, delvis som en konsekvens av fördomarna, har vi fått reservatsbestämmelser som hänvisar oss att cykla på de större promenadstråken, där vi riskerar att irritera de som strosar i sakta mak.
Lustigt vad det här spårade ur. Jag har varken sagt bu eller bä om vad jag anser om cykelförbudet. Däremot har jag sagt att jag själv brukar cykla i Nackareservatet, vilket väl är svar nog.
Jag tycker väl att du rätt tydligt tog ställning med att du anser att cykelförbudet är ”tandlöst” som inte lyckas stoppa cyklisterna i reservatet.
Jag är inte emot cyklar i reservatet. Och tydligen är det ju inte heller förbjudet!