Dagens Mitt-i-skörd: en notis…
Är jag ensam om att tycka att ”Lokaltidningen Mitt i Söderort” är undermålig? Att den inte är tillräckligt lokal, och bygger en alltför stor del av sin nyhetsbevakning på polisrapportering? Mitt intryck är att tidningen är underbemannad och att det mesta av tidningens material görs centralt. Dessutom är värderingen av det som skrivs väldigt märkligt. Ofta är det någon ”låt oss skrämma alla pensionärer med en story om ligor som lurar gamla”-knäck på förstasidan. Häromveckan lyckades de till och med bjuda på krigsrubriker om rådjur i trädgårdarna. Lokaltidningsjournalistik handlar inte om att försöka göra något smaskigt och sensationellt. Det handlar om att ta folks intresse för det som händer där de bor på allvar. Att dagens nummer av Mitt-i ägnar Stockholmsmodellen och hyresnivåerna (som Elin skrev om häromdagen) en pyttig notis är skrämmande. Än mer skrämmande är att en ”lokaltidning” har med en endaste artikel om Bagarmossen. En liten polisnotis med rubriken ”16-åringar rånade ungdomsgäng”.
Nä, länge leve Bagisbloggen och Bagis.nu! Och till er som jobbar på Mitt-i: Behöver ni Bagiskorrar till er blaska? Hojta, det går säkert att vaska fram några bra frilansare som kan agera stringerjournalister.
Var det här intressant/kul eller liknande? Vill du ha mer? Läs:




Via Bloglovin
Det bästa med den där blaskan är att man läser ut den på fem minuter. Den åstadkommer inte mycket annat än att cementera bilden av den hemska förorten.
Du glömde artiklarna om de arga grannarna som upprörs över nån förestående förändring i närmiljön.
Visst är publikationen tragisk. Nyhetsvärderingen är obegriplig och det lokala engagemanget obefintligt (i allafall vad gäller Bagis). En lokal nyhetstidning borde kunna mycket mer. Varför inte bevaka stadsdelsnämnden eller granska de lokala konsekvenserna av stadens politik?
Det intressanta är ju samtidigt att den lyckas casha in på den lokala annonsmarknaden. Här borde väl finnas visst utrymme för konkurrens från en engagerad och, för oss som bor här, relevant webbpublikation?
Man tycker väl det. Nöjer mig än så länge med det lite mer blygsamma bloggformatet. Kanske kan det vara en möjlig utveckling för Bagis.nu…
I dagens Mitt-i-tidning gjordes notisen om Stockholmsmodellen i förra numret om till en artikel som går att hitta på sidan fyra. Kanske har Mitt-i-tidningarna lång pressläggning?
Stressigt verkar de onekligen ha det. På uppslaget 12-13 har de lyckats fylla ut sidorna genom att köra samma artikel två gånger. Identisk ingress och text men viss skillnad i rubrik och underryckare:
Sidan 12: ”Fler barn har lärt sig simma – Simförbundet vill skärpa kraven”
Sidan 13: ”Fler barn har lärt sig simma efter nya krav – Simförbundet vill sänka åldern för simträningen”
Vilken var bäst?
(förövrigt hittade jag inga artiklar eller notiser om Bagarmossen)