Släpp bagisborna loss det är vår!

4 april 2009
av Anders Engström

Jag och min dotter på picnicEfter att antal fuskstarter, tuffa bakslag (snö, hagel o elände) verkar nu våren vara här med besked. I solen är det rentav sommarvärme, och överallt möter man flanörer med tshirts och tjocktröjan knuten runt höften eller hängande över axlarna. Själv tog jag fram cyklarna, bytte dubbdäck till sommardäck, tvättade, oljade och pumpade och cyklade sedan iväg med familjen till Nackareservatet. Trippen blev kort. Vi nöjde oss med att cykla tio minuter bort, till Söderbysjön, bredvid Björkhagens golfklubb.

Där satte vi oss på en bergknalle i det övervintrade torrgula gräset och åt varsin pastasallad inhandlad på Konsum. Njuuuuut!

Cyklarna parkerade vid SöderbysjönBagisborna vallfärdade till sin vidsträckta naturoasVi var inte ensamma om att äta picnic på bergknalle

{lang: 'sv'}
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Inga kommentarer ännu

Svara

OBS: Du kan använda enkel XHTML i dina kommentarer. Din mejladress kommer inte att publiceras. Vill du också ha en bild bredvid din kommentar? Registrera dig gratis hos Gravatar.

Prenumerera på detta kommentarsflöde via RSS